Przypadek 222. Szkoły Młodych Patologów.

Pacjentka 57 letnia przyjęta na Oddział Ginekologii z powodu powiększającego się niebolesnego guzka w obrębie blizny pooperacyjnej. W wywiadzie usunięcie macicy z obustronnymi przydatkami pół roku wcześniej z powodu raka endometrioidnego dobrze zróżnicowanego/ o niskim stopniu złośliwości histologicznej/ trzonu macicy (Endometrioid carcinoma of the uterus low grade, pT3a N0 M0, R0; FIGO IIIA).

Do badania makroskopowego nadesłano dwa nieregularne szaro- brunatne fragmenty tkankowe wymiarów do 5cm i 4,5cm. Na przekrojach tkanka włóknista z szarawymi i brunatnymi obszarami wym. do 0,5cm.

Obrazy mikroskopowe:

Cechy charakterystyczne:

  • w obrębie tkanki włóknistej (blizny, krzyżyk) obecne są liczne, stykające się bezpośrednio ze sobą, pozbawione oddzielającej warstwy podścieliska, rozgałęziające się, różnej wielkości i kształtu gruczoły (gwiazdka)
  • komórki gruczołów powiększone w stosunku do zwykłego endometrium, o powiększonych jądrach komórkowych (czerwona strzałka), z niewielkimi jąderkami, cytoplazma stosunkowo obfita i bardziej kwasochłonna od zwykłego endometrium(niebieska strzałka), utrata polarności jąder komórkowych, nieliczne figury podziału
  • obecność metaplazji płaskonabłonkowej (tzw „moruli”) – drobne, stosunkowo dobrze odgraniczone ogniska o owalnym lub okrągłym kształcie składające się z komórek o stosunkowo obfitej kwasochłonnej cytoplazmie, jądra komórkowe stosunkowo jasne owalne lub okrągłe (zielona strzałka)

Rozpoznanie:

Wznowa raka endometrioidnego dobrze zróżnicowanego /o niskim stopniu złośliwości histologicznej/ trzonu macicy w bliźnie pooperacyjnej (Endometrioid carcinoma of the uterus low grade, scar recurrence) /w oparciu o dane kliniczne/.

Dodatkowe zdjęcia i informacje:

Dodaj komentarz