Przypadek 169. Szkoły Młodych Patologów.
Pacjent 67 letni przyjęty na Oddział Urologii w trybie planowym celem usunięcia nerki lewej z guzem, który został wykryty podczas kontrolnego USG jamy brzusznej.
Do badania makroskopowego nadesłano nerkę wymiarów 11,5×9,5×4,5cm otoczoną tkanką w tłuszczową grubości do 4cm, z kikutami naczyń wnęki długości do 0,8cm i kikutem moczowodu długości do 3cm. W dolnym biegunie obecny jest kruchy, brunatny guz wymiarów 5,5x5x4cm, który makroskopowo jest ograniczony do nerki, nie nacieka struktur wnęki nerki ani żyły nerkowej. Jego marginesy operacyjne wynoszą: od strony tkanki tłuszczowej okołonerkowej 2,5cm, od linii odcięcia moczowodu 7cm, od linii odcięcia naczyń wnęki nerki 4cm. Pozostały miąższ nerki o zachowanym podziale korowo- rdzeniowym. Układ kielichowo- miedniczkowy zwykłego wyglądu.
Obrazy mikroskopowe:
Cechy charakterystyczne:
- guz składający się z licznych brodawkowatych struktur pokrytych atypowymi komórkami
- brodawki o cienkim rdzeniu złożonym z tkanki łącznej z widocznymi cienkościennymi naczyniami krwionośnymi (czarna strzałka)
- komórki pokrywające ułożone warstwowo, powiększone, o wyraźnie kwasochłonnej, obfitej cytoplazmie (czerwona strzałka), jądra komórkowe ciemniejsze, stosunkowo duże, z wyraźnym jąderkiem (niebieska strzałka)
- ogniskowo obecne są piankowate makrofagi (zielona strzałka)
- brak komórek jasnych, tworzenia drobnych cewek, brak kwasochłonnych i wyraźnych jąderek z towarzyszącym halo
Rozpoznanie:
Rak brodawkowaty nerki, typ 2 (Papillary renal cell carcinoma, type 2, NG3).
Nowotwór jest ograniczony do nerki, nie nacieka struktur wnęki nerki ani nie przekracza torebki narządowej. Inwazji naczyniowo- limfatycznej ani okołonerwowej nie widać. Martwicy, przemiany sarkomatycznej, ani rabdoidnej nie widać.
Marginesy operacyjne jak w opisie makroskopowym.
Węzłów chłonny nie znaleziono.
pT1b Nx, R0
Dodatkowe zdjęcia i informacje: