Podziękowania
Pan prof. dr hab. n. med. Piotr Ziółkowski
Szanowny Panie Profesorze,
Ze smutkiem przyjęliśmy informację o Pana rezygnacji z funkcji Przewodniczącego Komisji do Spraw Licencji Polskiego Towarzystwa Patologów.
Proces licencjonowania zakładów i pracowni patomorfologii zainicjował w roku 2006 pan prof. Wenancjusz Domagała. Począwszy od pierwotnego zamysłu, proces licencjonowania łączył działania towarzystwa oraz lokalnego nadzoru specjalistycznego i był oparty na deklaratywności. Po opublikowaniu w roku 2017 rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczącego patomorfologii, ówczesny Zarząd PTPat i nadzór specjalistyczny opracował nowe zasady, które stały się podstawą przygotowania standardów akredytacyjnych. Pan Profesor Piotr Ziółkowski podjął się zadania wdrożenia zasad licencjonowania z udziałem członków PTPat wizytujących miejsce funkcjonowania zakładu lub pracowni.
Profesjonalizm Pana Profesora, pozwolił na prowadzenie prac Komisji w sposób, który spotkał się z dużym uznaniem. Jednoznaczne stosowanie opracowanych w PTPat zasad, sprawiło, że nawet w przypadku trudnych decyzji, nie były one kontestowane przez kierowników jednostek. Wszystkie zakłady, które uzyskały licencję zgodnie z zakresem prowadzonej działalności, wysoko ceniły efekt procesu podnoszenia jakości badań patomorfologicznych. Znaczenie licencji PTPat znalazło także swoje miejsce w standardach akredytacyjnych. Warto pamiętać, że każda jednostka diagnostyki patomorfologicznej, poddająca się (chyba najtrudniejszemu) przeglądowi dokonywanemu przez koleżanki i kolegów patomorfologów, niejako w naturalny sposób była przygotowana na przeglądy akredytacyjne prowadzone przez CMJ. Prowadzone działania komisji udowodniły, że utrzymanie jakości, nie jest prostą pochodną posiadanego wyposażenia, ale przede wszystkim zrozumienia, że standard jest realizowany przez świadomych wagi poszczególnych czynności wszystkich pracowników JDP.
Szanowny Panie Profesorze!
Drogi Piotrze!
Dziękujemy za trud wdrażania i koordynacji prac Komisji. Uwagi wynikające z obserwacji w trakcie wizyt licencyjnych były także elementem dyskusji w trakcie przygotowywania kolejnych etapów dbania o jakość badań patomorfologicznych wykonywanych w odpowiednio zorganizowanych jednostkach.
Przyjmij bardzo serdeczne podziękowania za profesjonalizm, pasję oraz podziw dla talentu koordynacji trudnego zadania!
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami,
Renata Langfort
Joanna Szpor
Janusz Ryś
Andrzej Marszałek