Zebranie ZG

W dniu 27 marca odbyło się pierwsze w tym roku zebranie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Patologów, w czasie którego zostały omówione kolejno następujące kwestie:

  1. Na wniosek Prezydium Zarządu Głównego jednogłośnie podjęto uchwałę o nadaniu członkostwa honorowego:
    prof. dr hab. n. med. Marii Chosi, prof. dr hab. n. med. Małgorzacie Wągrowskiej-Danilewicz, prof. dr hab. n. med. Marianowi Danilewiczowi, prof. dr hab. n med. Janusz Rysiowi i prof. dr hab. n. med. Jerzemu Klijanienko.
  2. Po przegłosowaniu w głosowaniu tajnym nadesłanych wniosków, uchwałą Zarządu Głównego przyjęto nowych PT. Członków do PTPat (59 osób).
  3. W imieniu nieobecnego prof. Piotra Donizego, dr Paweł Gajdzis przedstawił przygotowania do nadchodzącego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Patologów, który odbędzie się w dniach 5-7 czerwca br.
  4. Sekretarz PTPat, dr hab. n. med. Joanna Szpor zwróciła się z prośbą o jak najszybsze nadsyłanie zaległych sprawozdań przez oddziały terenowe, co jest konieczne przed zbliżającym się walnym zgromadzeniem zaplanowanym w trakcie Zjazdu PTPat.
  5. W związku z kolejnymi Wrocławskimi Dniami Cytologicznymi, które są zaplanowane na 23-25 października br., dyskutowano możliwość ustanowienia pełnomocnictwa do zawierania zobowiązań przez Oddział Wrocławski; sprawa będzie omówiona i kontynuowana ze skarbnikiem ZG PTPat.
  6. Podjęto działania na rzecz aktualizacji grup roboczych działających w ramach towarzystwa. Jak omówiono na wcześniejszych spotkaniach Zarządu, obecne grupy (patrz: lista umieszczona na stronie pol-pat.pl) nie wykazują żadnej aktywności naukowej, w związku z tym, konieczna jest aktualizacja. Zgodnie ze statutem Towarzystwa utworzenie grup, następuje na wniosek członków PTPat, którzy zainicjowali działalność naukową. W efekcie zostały zgłoszone dwie grupy robocze: Sekcja Naukowa Cytopatologii oraz Sekcja Histotechników i Histotechnologów, które w głosowaniu jawnym zostały zaakceptowane przez Zarząd PTPat.
  7. Przedstawiono informację na temat pisma, a właściwie „Petycji – Sprzeciwu wobec projektowanym zmianom w kompetencjach oraz wykonywanych czynnościach przez cytotechników i histotechników”, podpisanego przez reprezentanta grupy środowiska lekarzy rezydentów oraz lekarzy specjalistów patomorfologów, które wpłynęło do Ministerstwa Zdrowia. Odpowiedź na pismo podpisana m. in. przez Prezydium towarzystwa została przekazana do rąk przewodniczącej Krajowej Rady Onkologii. W związku z zaistniałą sytuacją ponownie należy podkreślić, że podjęte działania usystematyzowania kwalifikacji kadry nielekarskiej jednostek diagnostyki patomorfologicznej nie mają na celu ograniczenia możliwości zarobkowania przez lekarzy rezydentów, a jedynie stworzenie systemu kształcenia osób o wysokich kwalifikacjach, które wykonują czynności na różnych etapach opracowania materiału do badań patomorfologicznych.
  8. Omówiono wyniki Audytu, który miał miejsce w naszym Towarzystwie i dotyczył stanu prawnego PTPat, identyfikacji kluczowych obszarów ryzyka prawnego. Wśród wysokich stopni zagrożenia znalazł się logotyp towarzystwa, ze względu na nie przekazanie przez władze, które wprowadziły logotyp, praw autorskich do jego używania. W związku z tym zdecydowano o konieczności rozpisania konkursu wśród członków PTPat. Informacja na temat konkursu na logo PTPat zostanie umieszczona na stronie Towarzystwa.
  9. Informacje dotyczące nadzoru specjalistycznego przekazał konsultant krajowy w dziedzinie patomorfologii, prof. Andrzej Marszałek:
    a. Ministerstwo Zdrowia wraca do akredytacji JDP – w najbliższym czasie planowana jest aktualizacja standardów akredytacyjnych, otwarcie akredytacji dla JDP bez certyfikatu oraz reakredytacja JDP z certyfikatami uzyskanymi w projekcie PO WER. Planowane jest rozszerzenie dostępu do JGPato dla podmiotów współpracujących z JDP z certyfikatem.
    b. Rozstrzygnięto konkurs na środki KPO (SOLO II i III) – 127 podmiotów leczniczych uzyskało środki.
    c. Planowane jest w 2025 ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia kolejnych konkursów na doposażenie JDP oraz osobny konkurs na potrzeby informatyzacji i cyfryzacji JDP.
    d. Zwrócono uwagę na właściwy nadzór nad realizacją szkolenia przez lekarzy w trakcie specjalizacji, szczególnie na bieżące uzupełnianie kart specjalizacyjnych w systemie elektronicznym. W przypadku braku wypełnienia elektronicznych kart zgodnie z zasadami, nie ma możliwości pozytywnej weryfikacji zakończenia szkolenia.

Z wyrazami szacunku
ZG PTPat

Dodaj komentarz