Pani Doktor laureatką nagrody Giordano Fellowship ESP

Otrzymaliśmy bardzo miłą informację z Wrocławia.

Dr n. med. Martyna Trzeszcz, pierwszy i do tej pory jedyny polski patolog, laureat nagrody Giordano Fellowship ESP, zakończyła z sukcesem bardzo intensywne dwumiesięczne szkolenie specjalistyczne w prestiżowym centrum patologii perinatalnej i pediatrycznej w Sheffield (UK).

Cytując panią Doktor: „Nagroda stała się dla mnie nie tylko wyróżnieniem, zaszczytem i możliwością dalszego doskonalenia moich umiejętności w zakresie patologii perinatalnej na najwyższym europejskim i światowym poziomie, ale przede wszystkim docenieniem moich umiejętności w tej fascynującej dziedzinie patologii.”

Zakres zakończonego szkolenia jest imponujący:  40 autopsji perinatalnych (w tym 5 sądowo-lekarskich) zakończonych wstępnym raportem autopsyjnym do użytku klinicznego; wykonanie 29 pełnych końcowych raportów autopsyjnych z analizą badań dodatkowych (genetycznych, obrazowych post mortem, mikrobiologicznych oraz immunopatologicznych); 110 specjalistycznych rozpoznań placentologicznych z pełnym raportem uwzględniającym korelacje kliniczno-patologiczne; uczestnictwo w Intradepartmental Multidisciplinary Mortality Meetings; analiza i konsultacja merytoryczna przypadków medyczno-prawnych.

Potwierdzeniem teoretycznych oraz praktycznych umiejętności dr Trzeszcz oraz podsumowaniem jej szkolenia było zaproszenie jako jednego z liderów do corocznego klinicznego audytu wyników badań placentologicznych (obejmującym ponad 2000 wyników), a także bezpośrednia rekomendacja dr Marty Cohen (mentora szkolenia i przewodniczącej minionej kadencji International Paediatric Pathology Association) oraz dr Gordana Vujanica (aktualnego przewodniczącego PPS), skutkująca decyzją Zarządu na tegorocznym PPS AG Committee Meeting w Paryżu przyjęciem do elitarnego grona członków Peadiatric Pathology Society.

Pozostaje mieć nadzieję, że sukces dr Trzeszcz doda odwagi innym polskim młodym patologom do podejmowania wyzwania aplikowania do tej cennej i prestiżowej nagrody przyznawanej w drodze konkursu organizowanego przez ESP.

Liczyć należy także, że zdobyte doświadczenia staną się istotnym wkładem w rozwój polskiej patologii perinatalnej i „placentologii” klinicznej – dziedzin istotnych, ale ciągle niewystarczająco docenianych w naszych krajowych warunkach.

Gratulujemy i życzymy pani Doktor utrzymania merytorycznego zapału!

Prof. Michałowi Jeleniowi gratulujemy sukcesu współpracownika!

Dodaj komentarz